Skip to main content

Riik viis keskkonnaalased avalikud teenused uude Keskkonnaportaali

December 10, 2022

Riik viis keskkonnaalased avalikud teenused uude Keskkonnaportaali

2022. aastal hakkas tööle uus Eesti riiklik keskkonnaandmeid koondav rakendus Keskkonnaportaal. Krabu Grupi poolt arendatud rakendus võimaldab internetis keskset juurdepääsu riigi andmekogudes hoitavale keskkonnateabele ja annab keskkonnaseisundist põhjuslikult ja ruumiliselt seostatud ülevaate. Otsinguid saab teha nii kaardilt kui kasutades kiir- ja detailotsingut. Kõiki kaardikihte saab alla laadida shp formaadis.

Keskkonnaportaali arendamise projekti juhtinud Kati Krabu märkis, et eesmärgiks oli arendada Eesti keskkonnainfot koondav veebilehe, millel on olemas tehniline võimekus (raamistik, teemamenüüd, otsing, disain jm) kuvada ja siduda erinevates asjakohastes sisutüüpides infomaterjale, nagu analüüsid, uudised, kaardilood ja teised andmed.

„Uus Keskkonnaportaali veebileht ja selle struktuur on loodud kasutajasõbralikkust ning turunduse ja müügipsühholoogia parimaid praktikaid arvestades. Kaasaegsetest nõuetest lähtuvalt on veebileht adapteeruv (responsive), kujundustega ka mobiilsete seadmete horisontaalsele ja vertikaalsele asendile. E-riigi põhimõtete järgides tagab uus Keskkonnaportaal ka andmete läbipaistvust ning kasutajatega suhtlemisvõimalust – veebilehel on võimalus anda tagasisidet ja hinnanguid nibg lehejaluses on Facebooki ja Instagrami nupud Keskkonnaportaali lehe järgimiseks,” kirjeldas Kati Krabu portaali funktsionaalsust.

Senine Keskkonnaregistri avalik teenus aadressil register.keskkonnainfo.ee/ suleti lõplikult 15. novembril 2021. Kasutajad suunatakse automaatselt Keskkonnaportaali registri vaatesse. Kogu senine funktsionaalsus on üle viidud uude rakendusse. Andmekoosseisud on samad ning andmeuuendused toimuvad kord nädalas esmaspäeviti.

Uue Keskkonnaportaali loomise kommenteerides ütles Riigikogu Keskkonnakomisjoni esimees Erki Savisaar, et keskkonnaportaalist saab üks ja ainus värav kõikidele valitsemisala avalikele andmetele. „Eri andmekogudele juurdepääsu tagamine ühe portaali kaudu ei tähenda iseseisva andmekogu loomist, vaid infotehnoloogilist lahendust, mis hõlbustab andmete kasutamist,“ märkis Savisaar.

Krabu Grupp on kommunikatsiooni- ja digitransformatsiooniteenuseid osutanud juba üle 10 aasta. Hetkel pakub ettevõte nii võtmed kätte terviklahenduste loomist kui ka mitmsuguseid digitaliseerimisteenuste pakette erineva IT-küpsusastmega organisatsioonidele. Krabu Grupp teostab praegu digitransformatsiooni projekte ettevõtetele ja avaliku sektori organisatsioonidele Eestis, Ukrainas, Soomes ja Tansaanias.